CHKO Krušné hory? Hlasujte v článku.

Admin Příběhy z kraje

Má být Krušnohoří chráněnou krajinnou oblastí? Hlasujte pod článkem

Krušné hory jako chráněná krajinná oblast

(11. 4. 2021) Mluvíme a píšeme o tom už dlouho. A nejen my. Krušné hory si zaslouží ochranu, aby se za pár let nestalo, že se změní k nepoznání. Sami víte, zatím hlavně z jiných pohoří, jak snadné je zničit genia loci jinak kouzelných míst. Ostatně, i v Krušných horách na tom leckde nejsme s dobrým vkusem nejlépe.

"Krušné hory nepotřebují zábavní lunaparky ani apartmánové satelity. Cestou je rozvoj individuální turistiky, podpora penzionů a budování jednoduché a neokázalé turistické infrastruktury. Turismus je samozřejmě budoucností Krušnohoří a čím lépe si ochráníme přírodní ráz zdejší kulturní i přírodní krajiny, tím raději se sem turisté budou vracet," vysvětloval už loni Michal Kučera, od podzimu krajský radní pro regionální rozvoj a venkov.

To potvrzuje i Karolina Žákovská, spojenecká krajská zastupitelka, které minulé léto prošla s dcerou Anikou a psem Dartem Krušné hory od východu na západ Ústeckého kraje. "Stačilo se podívat do německé části Krušnohoří, kde mají jednoduchá odpočívadla a lavičky při cestách, dostatek ubytovacích kapacit a přitom si dokážou hory ochránit před divokou výstavbou," popsala Karolína inspirativní zkušenost od sousedů a dodala, že kromě dobrého územního plánování je právě zřízení CHKO ideálním způsobem, jak ochránit naše hory.

Součástí cesty #krusnohoriiim byla exkurze po Moldavě a okolí.

Státní Agentura ochrany a přírody ČR už hodně dlouho eviduje Krušné hory jako území vhodné pro vyhlášení chráněné krajinné oblasti. "Dá se říct, že vše je připraveno a vznik CHKO je už jen věcí politické vůle. Konečné rozhodnutí je na vládě. Chceme spojit všechny, komu na Krušných horách záleží, abychom společně dali ministerstvu životního prostředí a vládě najevo, že ochrana Krušnohoří je na místě. Oslovili jsme zástupce Karlovarského kraje, komunikujeme s lidmi z obcí a ze spolků, brzy se k tomu potkám třeba se známým Krušnohorcem Petrem Mikšíčkem," popsal svou pracovní agendu Michal Kučera a dodal, že má pro ministra životního prostředí připravený dopis s výzvou ke zřízení CHKO.

„Máme významné spojence, třeba starostka Blatna Iveta Rabasová Houfová podává se starosty dalších obcí návrh na vyšší ochranu jimi spravované části Krušných hor. Chceme pro CHKO získat další zastánce a samozřejmě začneme doma, u našich koaličních partnerů, s kterými prodiskutujeme návrh výzvy ministru životního prostředí,"  vysvětlil krajský náměstek pro kulturu a cestovní ruch Jirka Řehák.

Podívejte se na video, ve kterém Spojenci vysvětlují, jak CHKO pomůže rozvoji Krušnohoří a jak velký je rozdíl mezi CHKO a národním parkem.
A hlasujte prosím v anketě na konci článku.

Co je CHKO?
Chráněné krajinné oblasti jsou velká území s přirozenou přírodou, lesy a památkami. Hospodaří se v nich s ohledem na přírodu a ekologii. Česko má dnes 26 chráněných krajinných oblastí, které pokrývají patnáct procent rozlohy státu.

sdílejte tento článek