Cyklostezka Ohře, muzeum v Krupce a Paměť národa

Admin Příběhy z kraje

TZ:  Krajští radní potvrdili rozvoj cyklostezky Ohře, rekonstrukci krupského muzea v zóně UNESCO nebo spolupráci s Pamětí národa

(25. března 2021, Ústí nad Labem) Rada Ústeckého kraje ve středu podpořila další kroky k dobudování cyklostezky Ohře nebo posvětila 70milionový projekt rekonstrukce muzea v Krupce. Radní také schválili memorandum o spolupráci při mapování antikomunistických aktivit za minulého režimu.

Cyklostezka Ohře


 
„Cyklostezku Ohře už v roce 2005 kraj zařadil mezi páteřní cyklotrasy, ale až teď naplno rozjíždíme přípravy na vybudování všech devíti úseků od Litoměřic až po Černýš. Přípravy to jsou komplikovanější než u cyklostezky Labe, a to hlavně kvůli složitým pozemkovým vztahům,“ vysvětlil radní pro regionální rozvoj a venkov Michal Kučera (Spojenci / TOP 09). „Nastavili jsme ale projektový management tak, abychom ve spolupráci s obcemi překonali všechny možné obtíže,“ dodal Kučera.
 
Kučera radním předložil ke schválení i realizaci projektu „Obnova muzea v Krupce včetně expozic,“ na který kraj získal 70milionovou evropskou dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu. „To je přesně ten případ, kdy jsou dotace využívány smysluplně a účelně, opravené muzeum se zaměřením na historii hornictví přispěje k rozvoji nejen Krupky,“ řekl radní Kučera.  

KRUPKA


Jeho slova potvrdil i krajský náměstek pro kulturu a cestovní ruch Jiří Řehák (Spojenci / JsmePRO!). „Hornická krajina v Krupce je na seznamu památek UNESCO, ale v rozvoji kvalitní turistické infrastruktury a nabídky máme třeba saské sousedy v čem dohánět. Historický dům č. p. 21 bude zbaven necitlivých stavebních zásahů, zrekonstruován a nakonec nabídne moderní a interaktivní expozici vztahující se k hornickým tradicím Krušnohoří. Myslím, že projekty jako dobudování sítě cyklostezek, obnova Kozí dráhy, propojení lyžařské stopy napříč celým krajem nebo zajímavé muzejní počiny jsou přesně tím, na co se má náš doposud uhelný kraj zaměřovat,“  uvedl náměstek Řehák.

Rada odsouhlasila memorandum o spolupráci mezi Ústeckým krajem a organizací Post Bellum, jejíž projekt Paměť národa formou výpovědí očitých svědků mapuje novodobou historii naší země. "Severní Čechy byly v období tzv. normalizace jedním z přirozených undergroundových antikomunistických center a právě Paměť národa by měla zmapovat dosud neznámé skutečnosti. Tento kraj plnil stránky tehdejších novin překročenými úkoly pětiletky, ale zároveň zde žili lidé, kteří se aktivně režimu postavili," řekl hejtmanův náměstek Jiří Řehák, který radním spolupráci na projektu Paměť národa doporučil.
 
PLÁNOVANÉ ÚSEKY CYKLOSTEZKY OHŘE
- úsek 1 Litoměřice – Bohušovice nad Ohří
- úsek 2 Kostelec nad Ohří
- úsek 3 Horka u Libochovic – Levousy
- úsek 4 Louny
- úsek 5 Louny – Březno
- úsek 6 Libočany – Přívlaky
- úsek 7 Rokle - Chbany
- úsek 8 Rokle – Želina
- úsek 9 Klášterec nad Ohří - Černýš 
 

Sdílejte tento článek