Je na čase, aby s ústeckou zoo pomohl kraj?

Admin Příběhy z kraje

Je na čase, aby s ústeckou zoo pomohl kraj?

Ústečtí zastupitelé na svém pondělním jednání v bodě předkládaném Karolínou Žákovské z PRO! Ústí zhodnotili výsledky kontroly v ústecké zoo. Kontrolní zjištění vedla k tomu, že zastupitelstvo schválilo doporučení, aby rada města odvolala ředitele zoo.

Karolína Žákovská, Spojenci pro kraj

I když radní zastupitele vyslyší a ředitele odvolají, zlepšení neutěšeného stavu ústecké zoologické zahrady nelze očekávat ihned.

„Problém naší zoo je hluboký, je dlouhodobě podfinancovaná, personálně rozvrácená, ztrácí ikonická zvířata a tím i důvěru veřejnosti. Její vedení je slabé, neschopné problémy aktivně řešit a konstruktivně spolupracovat s městem jako zřizovatelem. Vize budoucího fungování je mlhavá, realistický plán postupné přeměny na moderní, odborně respektované a návštěvnicky atraktivní zařízení chybí, stejně jako zkušení, jazykově vybavení odborníci, které každá zoo potřebuje, aby mohla být součástí mezinárodních záchranných programů. Potenciál naší zoo je přitom ohromný,“ popsala současnou situaci ZOO ústecké zastupitelka za PRO! Ústí Karolína Žákovská.

Ta kandiduje do krajských voleb za koalici Spojenci pro kraj (JsmePRO!, SNK-ED, TOP 09, Zelení a LES), ve které situaci v zoo v hlavním městě kraje intenzivně řeší.

„S kolegy diskutujeme o možnosti, že by do ústecké zoo po dohodě s městem vstoupil kraj a pomohl stabilizovat situaci,“ vysvětluje Žákovská, podle které je třeba mimo jiné zajistit, aby nové vedení zoo mělo prostor rozhodovat autonomně bez zásahů a tlaků politiků.

”Rolí politiků je vybrat s pomocí odborníků ředitele, který bude mít vizi, tah na branku a respekt v odborné komunitě. Vytváření politických trafik, výběrová řízení, od kterých se respektovaní odborníci z oboru distancují, vyhazovy schopných zaměstnanců – to musí skončit. Zároveň je třeba zoo zajistit jistotu dlouhodobého financování. V obou těchto aspektech by mohl pomoci kraj jako ekonomicky silnější partner a pojistka toho, že řízení zoo nebude ovlivňováno politickými zájmy městských politiků,“ dodává dvojka na kandidátce Spojenců pro kraj.

Sdílejte tento článek