Jiří Řehák: Jak nevyběhnout s výběžkem

Admin Příběhy z kraje

Jiří Řehák: Jak nevyběhnout s výběžkem

Když mluvíme o tom, že se Ústecký kraj ocitl na okraji zájmu české veřejnosti, tak to ještě víc platí o Šluknovském výběžku.

Všude daleko, doma krásně.
To by mohlo být motto oblasti, ve které se koncentrují skoro všechny problémy našeho kraje na docela malém prostoru.

Jiří Řehák u křížové cesty v Jiřetíně pod Jedlovou

Jezdím tam pravidelně už tři desítky let, mám zde svá oblíbená místa a trasy. Nádherná, ale náročná nahoru dolů hřebenovka Lužickými horami na hranici dvou krajů. Nebo cesta Kyjovským údolím podél Křinice, pak na Doubici a Tokáň – zvláště tato stará trampská štreka takzvanou Zadní zemí oblaží duši.

Na rozdíl od Pravčické brány či Jetřichovic zde zažijete relativní samotu v národním parku. Zároveň se v četných stylových hospůdkách můžete osvěžit a u chutného Falkenštejna si rychle uvědomíte, proč se oblasti říká České Švýcarsko.

Ve Varnsdorfu, Rumburku i Šluknově však uvidíte taky rozpadající se fabriky i staré německé domy a vily, pocítíte sociální problémy, které zde tryskají na povrch více než kdekoli jinde. Mimo jiné například probíhá soud s těmi, kteří nelegálně provozovali silniční radary. Rumburská nemocnice málem padla.

V září se Jiří Řehák a Michal Kučera potkali na Šébru s Josefem Zoserem z Hnutí za harmonický rozvoj měst a obcí. Hnutí i sedminásobný starosta Jiřetína pod Jedlovou Spojence podporují.

A pak přichází milé osvěžení – potkáte nadšence, kteří zde žijí a dokázali tento kus našeho kraje pozvednout tak, že byste skoro nevěřili, že jste u nás v Čechách.

Sedminásobný starosta Jiřetína pod Jedlovou Josef Zoser udělal ze své obce nádherné místo k životu. Hnutí za harmonický rozvoj měst a obcí v čele s Mirkem Bartoněm dokázalo spojit starosty mnoha obcí a zaštítit projekty, které reálně zlepšily život občanům výběžku.

Miroslav Řebíček a jeho přátelé v Krásné Lípě vytvořili sociální podnik – kavárnu U Frinda. Hned vedle kavárny nejdete skvělou čokoládovnu Mana, která dává zaměstnání lidem s postižením. Jde to, ale je to těžší než jinde.

Z Fondu spravedlivé transformace přijdou do našeho kraje desítky miliard evropských peněz.

Nesmí být rozkradeny politickými šíbry, nesmí být využity jen manažery velkých firem, které si na ně brousí zuby.

Spojenci pro kraj sdružují 20 menších subjektů ze všech koutů Ústeckého kraje, ve kterých pracují ti, kterým na jejich domovu záleží. Musíme do obnovy regionu zapojit místní patrioty, lokální umělce a aktivní občany.

Jirka Řehák zná výběžek jako svoje boty. Před nejznámějšími cíli turistů ale preferuje klidnější a o to možná krásnější místa.

Žijí zde skvělí lidé – živnostníci, manažeři menších a středních firem, pracovitá parta okolo Národního parku České Švýcarsko. Ve spolupráci s těmito tahouny nesmíme propásnout šanci změnit region.

Spojenci mají na kandidátní listině osobnosti, které jsou schopny ohlídat, aby se už nestalo to, co například s ROP Severozápad.
Ty ukradené miliardy mohly být smysluplně investovány i ve Šluknovském výběžku.

Leo Steiner významně přispěl k tomu, že u soudu stanuli dotační podvodníci včetně tří hejtmanů, lounský radní a vystudovaný báňský inženýr Michal Kučera se už jako poslanec s velkým nasazením staral, aby náš kraj ekonomicky a ekologicky neupadal.

Právnička Karolína Žákovská se zabývá ekologickým právem a ve Fondu spravedlivé transformace a ve všech těch evropských programech se fakt vyzná.
Petr Globočník hledá řešení pro vyloučené lokality. Petr Medáček si dává záležet, aby politici nezapomínali na venkovské oblasti našeho kraje.

Byl by to dlouhý seznam těch, kteří už prokázali svou odbornost, odhodlání a nezapletli se s mafiány a podvodníky.

Spolu s vámi, se Spojenci ze všech částí našeho kraje, to určitě dokážeme. Prosím, přijďte 2. a 3. října k volbám.

Jirka Řehák,
lídr Spojenců pro kraj (JsmePRO!, TOP 09, Strana Zelených, SNK – ED a LES)

Sdílejte tento článek