Jirka Řehák: Kochání

Admin Příběhy z kraje

Jirka Řehák: Kochání

Asi to znáte, jakmile řeknete někomu ze zbytku republiky, že žijete v Ústeckém kraji, začne vás litovat. A to ještě neví, že nejvyšší bod našeho kraje není na vrcholu kopce, ale ve svahu, a že nejnižší bod máme na dně šachty.

Jiří Řehák

Asi to znáte, jakmile potkáte někoho ze zbytku republiky v Děčínských stěnách, v Portě Bohemice nebo na hřebenech Krušných hor, začne litovat, že sem nejezdil už dávno. A to ještě neví, že neviděl zdaleka všechno.

Narodil jsem se tu a žiju tu víc než 50 let. Projel jsem na kole kolem všech řek, říček a větších potoků v kraji, prošel jsem si Krušné hory od Klínovce až po Nakléřov. Krajina a lidé v ní utrpěli plno těžkých ran, ale ta krása zůstává. Návrat do tohoto kraje je vždy naplněn docela posvátným pocitem. Stačí, když se na cestě od Prahy objeví silueta Středohoří a okamžitě pocítím tu severočeskou náladu – a prý v tom nejsem sám.*

Mnohotvárnost našeho kraje je opravdu fascinující, pokud byste to chtěli někde někdy nějak zopakovat, je to docela jednoduché - tady máte recept: Vezměte stokilometrové pásmo předprvohorních Krušných hor, pod něj nalejte křídové moře, počkejte až tam řeky nanesou písek a ve třetihorách to nechte trochu probublat sopečnou činností. Pak do toho vypusťte trochu vody, pojmenujte ji „Labe“, nechte to celé trochu uzrát, postavte hospody, rozhledny a cesty k nim. Pak už jen výlety a kochání se.

Most a České středohoří

Málem bych zapomněl, že pod těmi Krušnými horami napadaly do vody patisovce, pasekvoje, vrby, olše a další rostliny a trochu zuhelnatěly. Dost jsme jich spálili, tak už je nechme být, dejme jim zasloužený klid a soustřeďme se na budoucnost našeho kraje.

Dejme tomuto kraji šanci, žijí tu zajímaví a šikovní lidé.

Jirka Řehák, lídr Spojenců pro kraj

*Jirka v tom pocitu sám rozhodně není. O tom, jak je krajina našeho kraje pro vás důležitá, nám často píšete v anketě Váš příběh.

SDÍLEJTE TENTO ČLÁNEK