Leo Steiner: Rozkradené stamiliony kraj nevymáhal. Potřebujeme moderní a zásadové lídry
Leo Steiner se aktivně podílel na rozkrytí machinací s evropskými dotacemi v ROP Severozápad a odstartoval cestu k nápravě. A u toho neskončil. Nadále se zapojuje do občanských a politických aktivit a dohlíží na to, aby české úřady hrály fair play. Na začátku září oficiálně vstoupil do řad Spojenců pro kraj.
Na krajském zastupitelstvu jste vystoupil s kritikou toho, že kraj nevymáhá škodu způsobenou rozkradením dotací z ROP Severozápad. O co šlo?
Největší část kauzy ROP Severozápad směřuje k trestnímu soudu. Podstatné ale také je, aby se vymáhaly škody, které vznikly v rozpočtu Ústeckého kraje. Předchozí soudy kraj odkázaly na civilní řízení. Jenže kraj nejednal a o škody se nepřihlásil. Už dříve jsem se krajských politiků a úředníků ptal, co a jak se vymáhalo, ale na dotaz podle zákona o svobodném přístupu k informacím mi vůbec neodpověděli. Tak jsem vedení kraje vyzval, ať bod o vymáhání škod zařadí do programu zastupitelstva. A to se na posledním jednání zastupitelů stalo.
Kraj si nechal zpracovat posudek o vymáhání škod. Jeho obsah ale nebyl veřejný. Víte, na co externí právníci přišli?
V podkladech pro veřejnost byl dvacetistránkový posudek celý začerněný, měli ho k dispozici jen zastupitelé. Mně se ho podařilo sehnat. Tvrdí se v něm, že vlastně není co vymáhat, že všechno je promlčeno. Za část škod mohou úředníci, kteří dělali chyby, ale to bylo již promlčeno před třemi lety. Dále v ROPu fungovaly najaté firmy a ty byly udělané tak, aby se kradlo. Nejvýznamnější byla společnost Ropro, ta napáchala škody za 255 milionů korun. Ale nezačalo se vymáhat a firma je již zlikvidována, takže ani není od koho.
Co je trochu pozitivní, že se kraj teď přihlásí do trestního řízení jako poškozený s částkou asi 133 milionů korun. Za korekce zaplatil ze svého 600 milionů, ale ty nevymáhal, což se podle mě udělat mělo.
Jaký je podle vás důvod, proč se tak nestalo?
Prostě nebyla motivace to udělat. Myslím, že mafiánská chobotnice měla vazby na bývalé i současné vedení kraje a kvůli tomu se do toho nešlo. Další důvod je, že to jsou prostě packalové a amatéři. Nechali to vyhnít a počkali, až se to promlčí. Což se taky stalo.
Kromě vašeho bodu o vymáhaní škod se na posledním zastupitelstvu jednalo o úvěru ve výši 1,5 miliardy. Co říkáte na to, že se kraj takhle zadlužuje?
Zmiňovaly se tam dva účely. Půl miliardy má jít na Lužickou nemocnici, ale k rekonstrukci nejsou žádné podklady, dokumentace, nic. Tam se v lepším případě začne s opravami za čtyři pět let, je nesmysl si teď na to brát úvěr.
Dvě třetiny půjčky mají jít na propad příjmů v důsledku koronavirové krize. To se dá pochopit, aby škrty nemusely být tak velké. Ale není to jediný dluh, který kraj má. Velmi se zadlužila i Krajská zdravotní. V kontextu toho by se kraj měl pořádně postavit k úsporám a nezadlužovat budoucí zastupitelstvo na posledním zasedání.
Jak vidíte budoucnost našeho kraje? Co by jeho vedení mělo dělat, aby se tu obyvatelům žilo co nejlépe?
Držel bych se toho, co je v zákoně – kraj pečuje o všestranný rozvoj kraje a o potřeby svých občanů. V krajském rozpočtu není málo peněz, ale většinu kraj jen posouvá dál. Kraj by měl být vzorem a iniciátorem přeměny kraje. Zkrátka lídrem a vizionářem přechodu z minulého do jednadvacátého století. Současná vláda přemýšlí v intencích století uhlí, chtějí zakonzervovat minulost. Ale dá se to dělat jinak. Třeba Moravskoslezský kraj to dobře rozjel v mnoha směrech, utíká nám. Musí se přemýšlet jinak.
Po čtyřech letech politického důchodu znovu kandidujete. Máte velkou rodinu, bydlíte v klidu ve vesničce… Člověk si tak říká, proč se vlastně vracíte?
Chci podpořit dobrou partu a posílit naději na potřebnou změnu. Jako občanského aktivistu mě kraj dílem ignoruje, dílem hází klacky pod nohy. Rád bych žil v „čisté“ zemi, kde se dobře žije a na kterou můžeme být hrdi. Proto se aktivně zapojuji.
Zadavatel: Spojenci pro kraj Zpracovatel: Jan Rödling
Sdílejte tento článek