Podpora místních sedláků se vyplatí celému kraji

Admin Příběhy z kraje

Podpora místních sedláků se pozitivně vrátí celému kraji

Rodinné a menší farmy jsou řešením mnoha problémů, popisoval v rozhovoru už na jaře Jaroslav Šebek, Spojenec a šéf Asociace soukromého zemědělství ČR.
A během předvolební kampaně věnoval čas tomu, aby další Spojence důkladně zasvětil do toho, jak je venkovská část kraje důležitá.

"Sedlák hospodařící na přiměřené výměře v místě svého bydliště může také vyjíždět na pole podle stavu pozemků, tedy v trochu jiné termíny než velký podnik, který není schopen tento lokální stav podmínek znát a respektovat. "

"To se mi povedlo a jsem si jistý, že Spojenci budou jako krajští politici taky hlasem venkova a zemědělství," řekl Jaroslav Šebek.

Podle něj se síla rodinných farem a místní produkce ukázala i na jaře v průběhu koronavirové krize. "Doprava zboží včetně potravin se s karanténními opatřeními zkomplikovala a ukázalo se, že na situaci, jak naplnit distribuční sklady velkých supermarketů je jasná odpověď - zaměřit se na místní produkci, zkrátka spotřebovávat to, co si vypěstujeme "za domem". Lokální trh je stabilnější, nehledě na to, že nemusíte myslet na uhlíkovou stopu, která je třeba u ovoce z druhé strany Evropy nebo jižní Ameriky nezanedbatelná," vysvětlil sedlák Šebek.

Šebek provedl farmami nejen místní Spojence ale i vedení koaliční TOP 09, předsedkyni Markétu Pekarovou Adamovou i místopředsedu Tomáš Czernina.

Spojenecké návštěvy u farmářů nebyly ani tak politickou agitací, jak se může zdát z fotky. Exkurze byly přípravou na budoucí správu kraje, při které se nesmí zapomínat na přínos venkova pro náš kraj.

"TOP 09 je jednoznačně pro zastropování přímých plateb pro největší agrární holdingy a pro větší obecnou podporu rodinných farem, její předsedkyně proto přivítala návrh ASZ ČR na zahájení debaty k legislativnímu vymezení rodinných farem, který by podle ní mohl být přínosem pro krajinu a mohl by zvýšit dostupnost kvalitních potravin z farem na lokálních trzích a celkově prospět širší společnosti," shrnuje výstupy z návštěvy šéfky opoziční parlamentní strany a dvojky na kandidátce Spojenců Michala Kučery článek na stránkách Asociace soukromého zemědělství ČR, které Šebek předsedá.

U setkání s farmáři byl i lídr Spojenců Jiří Řehák. "Bylo velmi obohacující procházet několik hospodářství úspěšných sedláků, kteří musí podnikat bez větší podpory a ještě mimo tvrdé dřiny stačí spoluvytvářet společenský život v obci. Takové zemědělství do naší krajiny patří a vlastně ji tvoří. Bohužel je to dnes nastaveno tak, že dotace shrábnou velcí hráči, po kterých v krajině zůstává často spoušť. Přitom zemědělství v celé vyspělé Evropě je postaveno právě na malých farmách," shrnul své sedlácké exkurze Řehák.

Podle něj se kraj musí více zaměřit na podporu místních farem a všeobecně lokální ekonomiky. "Když sedlákovi od Litoměřic pomůžete opravovat třeba střechu na stodole, je to poměrně malá investice, která se ale brzy vrátí celé vsi i okolí," uzavřel Řehák.

Manželé Lněníčkovi hospodaří v Nepomyšli. Martina Lněníčka najdete na spojenecké kandidátce, což nás těší, protože malý rodinný statek vede se ženou tak, že na ně mohou být hrdí staří dobří sedláci i ti, kdo rádi všechno eko.

Spojenci mají kromě Šebka na na kandidátce taky starosty malých obcí, sedláka Martina Lněníčka, který se svou ženou hospodaří v Nepomyšli nebo Jiřího Krause, herce mosteckého divadla, který ve volném čase postupně rozšiřuje své hospodářství v Krušných horách.

Sdílejte tento článek