Proti hrozbě společně. Umíme to!

Admin Příběhy z kraje

Proti hrozbě společně. Umíme to!

Osvícený starosta, který podpořil aktivní lidi a zřídil na úřadě ´rouškyPOINT´. Dlouholetá dobrovolnice, jež své centrum přeměnila ve středisko pomoci těm nejohroženějším. Nebo divadelník, který přes sociální síť baví rodiny a ukazuje jim, jak trávit čas spolu. Tři příběhy z různých částí našeho kraje ukazují, jak se lidé dokáží spojit, když je to skutečně potřeba. A během aktuální krize kolem koronaviru to potřeba je.

Roušky POINT aneb naslouchat lidem se vyplatí

Pavel Janda bojuje s koronavirovým strašákem coby starosta Loun. Hlavní mise? Sehnat dostatek ochranných roušek a respirátorů. „Nespoléhali jsme na slíbené dodávky od vlády a pustili se do toho včas sami," říká pětatřicetiletý starosta. Od místního podnikatele získalo město několik stovek respirátorů, k tomu objednalo stovky látkových a tisíce jednorázových roušek. Šly především lidem v první linii – strážníkům, zdravotníkům, sociálním pracovníkům či poštovním doručovatelkám.

Pavel Janda

Stejně jako po celé republice se i v Lounech vzedmula vlna dobrovolnictví. A starosta jí šel maximálně naproti. „Šikovní lidé začali šít pro druhé roušky, ale často jim chyběl materiál. Jiní zase látku či gumičky měli, ale neuměli si s nimi poradit. Proto jsme na úřadě zřídili takzvaný rouškyPOINT," popisuje Pavel Janda, jak vyšli na radnici vstříc aktivní komunitě. Jde o místo, kde jedni mohou odevzdat látku nebo tkalouny a druzí si je tam vyzvednou, aby měli z čeho šít potřebné ochranné roušky. Případně i s návodem a střihem. „Někdo ušité roušky rozdá hned potřebným, někdo nám je přinese zpátky na úřad. Už se nám jich takhle vrátilo několik stovek, které jsme okamžitě rozvezli do domu s pečovatelskou službou, pošťačkám nebo řidičům autobusů," raduje se starosta.

Otevřeně přiznává, že ho k tomuto nápadu dovedli místní aktivní občané. „Jsem na lidi z našeho města pyšný, ta vlna pomoci druhým je prostě úžasná," raduje se první muž Loun. Sám se snaží občany nejen ochránit, ale také uklidňovat a informovat. Jeho každodenní zprávy o vývoji situace ve městě čtou a sdílejí na Facebooku stovky lidí, sám podporuje i komunitní stránku Louny a okolí šijí roušky. „Otevřenost směrem k lidem je mi blízká i normálně, ale v době krize a obav je jí zapotřebí možná ještě víc," dodává Pavel Janda.

I zkušení se učí pomáhat ´koronavirově´

Šárka a Doubravka Dostálovy

Dobrovolnické centrum Slunečnice v Děčíně se v časech koronavirové krize změnilo na středisko pomoci těm nejohroženějším. Běžně centrum pomáhá lidem se zdravotním a mentálním postižením, teď přes něj předsedkyně Šárka Zimová Dostálová s dcerou organizují pomoc seniorům a nemocným lidem. Jde především o ty, kteří nemohou nebo se bojí kvůli nákaze vycházet ven. „Nakupujeme jim, donášíme obědy, vyzvedáváme léky z lékáren, platíme SIPO na poště," jmenuje nejčastější potřeby seniorů předsedkyně centra. Další dobrovolníci z centra šijí roušky, které pak jiní roznášejí všem, kdo je nejvíc potřebují.

Slunečnice má coby zapsaný spolek akreditaci ministerstva vnitra, takže veškerá pomoc je koordinovaná a profesionální. „Dobrovolníky pojistíme, proškolíme a také vybavíme ochrannými pomůckami," vysvětluje výhody oficiálního centra Zimová Dostálová. Stále je to ale dobrovolnická práce, takže po seniorech nikdo nechce žádné peníze. „Jsou za každou pomoc ohromně vděční a někdy nás chtějí obdarovat, ale to odmítáme. Náš úkol je pomáhat, ne vydělávat."

Když už doma, tak spolu!

Na jiný druh pomoci lidem se během koronavirové krize soustředí Pavel Skála, pedagog a divadelník žijící v Mostě. Založil a rozjel facebookovou stránku Hrajeme divadlo doma, na níž postupně sdílí nejrůznější domácí divadelní představení. „Chceme lidi trochu pobavit, trochu vzdělat a hodně stmelit," říká k tomu třiatřicetiletý Mostečan.

Pavel Skála

Jak vysvětluje, myslí při svém projektu hlavně na rodiny, které za současné situace tráví spoustu času pospolu doma. „Jestli rodiče neměli kvůli práci na své děti čas, teď je to jinak. A my jim chceme ukázat, jak ten čas strávit příjemně, kulturně a hlavně společně," vysvětluje Skála, mimo jiné držitel kulturní Ceny Pavla Dostála.

Návštěvníci stránky se mohou na domácí představení podívat, ale především se jimi mohou inspirovat. „Třeba se s dětmi pustí do výroby loutek, vymýšlení scénáře a pak divadlo doma společně také sehrají," popisuje divadelník. Své ochotnické kousky mohou natočit a zveřejnit na zmíněné stránce, kde se pak stanou inspirací pro další a další. „Asi to bude znít moc hipísácky, ale já tomu říkám jednoduše. Dělat radost," dodává optimisticky Pavel Skála.

A šití roušek, které se staly symbolem dnešních dní? Nic? „Jasně že jo, my taky! Manželka šije ze všeho, co máme," uzavírá s úsměvem.

SDÍLEJTE TENTO ČLÁNEK