Řešit dluhy a exekuce jako nemoc

AdminPříběhy z kraje

Řešit dluhy a exekuce jako nemoc

Ústecký kraj drží smutné prvenství v počtu exekucí, ať už jde o celková čísla nebo procento lidí s obstavenými účty – každý pátý občan v kraji má exekuci. A tisíce z nich jich řeší víc než jednu.

Z čísel je patrné, že nezvladatelné dluhy trápí různé skupiny obyvatel, seniory, rodiče samoživitele, živnostníky s poklesem příjmů a často i mladé lidi, kteří jednali neuváženě. Nedávno medializovaný případ dětské dlužnice z Postoloprt asi nemusíme připomínat. Právě proto Spojenci do svého programu zařadili posílení kapacity sítě dluhových poraden.

Petr Globočník: exekuce netrápí jen sociálně vyloučené lokality

„Plošné zhoršení situace jsme zatím nezaznamenali,“ poznamenává v souvislosti s uplynulým půl rokem Spojenec Petr Globočník, sociální pracovník s dlouholetou praxí. „Navýšení počtu nezvladatelných dluhů v souvislosti s covidovým omezením ekonomiky jsme pozorovali jen v řádu jednotek případů. Mezi našimi klienty však byl na počátku patrný velký chaos a nejistota plynoucí z toho, že nikdo nevěděl, co bude dál,“ pokračoval.

Je podle něj důležité sejmout z lidí stižených exekucemi společenské stigma. Nejen stud však způsobuje, že převažují ti, kteří rezignovali na jakékoliv řešení. „Když má někdo několik exekucí, komplikuje to i třeba možnost získat zaměstnání a z platební neschopnosti se vymanit. Věřitelé totiž vyžadují od zaměstnavatele součinnost, a to nese s sebou velkou administrativní zátěž."

Podle Globočníka by dostupné dluhové poradny v kraji pomohly lidem vyznat se ve složité životní situaci: „Je důležité podpořit dlužníky v rozhodnutí řešit své problémy. Zejména praktickou pomocí, aby se nehroutili pod náporem dokumentů od věřitelů, exekutorů a soudů, ale komunikovali s věřiteli a své dluhy hradili. V některých případech poradny mohou zastavit protiprávní exekuce ze strany takzvaných šmejdských firem nebo nebankovních společností, jejichž byznys je postaven na půjčování chudým lidem, vysokých úrocích a tvrdých sankcích za prodlení.“

Zvyšování finanční gramotnosti pomůže omezit problém dluhů v budoucnosti.

Dluhové poradny mají týmy odborníků, kteří dokážou řešit problém zadlužení individuálně a komplexně: „Zjednodušeně řečeno řešit dluhový problém jako nemoc,“ přirovnal Petr Globočník.

A je tu možnost zákonodárné iniciativy, kterou kraje mají. „Výbor poslanecké sněmovny před pár dny opět odmítl zavést změny, které by výrazně snížily administrativní náklady na vedení exekucí. Dluhy se mají platit, ale zákon má být nastaven tak, aby to splácení dlužníkům usnadnil. Třeba i slučováním exekucí.“

Podle Globočníka je na místě, aby na prosazení potřebných zákonů začal tlačit i náš kraj, na jehož ekonomiku vysoký počet exekucí negativně dopadá.

"Chystáme kampaň, kterou oslovíme veřejnost a vyzveme: nestyďte se za své dluhy a pojďte s nimi něco dělat. Taková osvěta by měla fungovat už na školách a připravit děti na dospělý život formou prevence," uzavírá Globočník, který kandiduje za Spojence pro kraj.

Sdílejte tento článek