Spojenci jsou proti vztyčení sochy komunistického pohraničníka

AdminPříběhy z kraje

TZ: Spojenci jsou proti vztyčení sochy komunistického pohraničníka

Vzdávat hold rudému teroru je přinejmenším nevkusné.

(20. září 2021, Ústí nad Labem) Náměstek ústeckého hejtmana Jiří Řehák a krajský radní Michal Kučera, oba ze Spojenců pro kraj, nesouhlasí s umístěním sochy zobrazující komunistického pohraničníka. Tu hodlá v krušnohorském Cínovci tuto sobotu slavnostně odhalit  Klub českého pohraničí.

„Organizaci Klub českého pohraničí řadí ministerstvo vnitra mezi extremistické a jejími aktivitami se zabývá BIS. Zabíjení vlastních občanů na československé hranici dává tenhle bizarní spolek tehdejším pohraničníkům ke cti. Takový pokroucený výklad dějin do dnešní doby nepatří a jsem proto rád, že Ústecký kraj uzavřel memorandum s organizací Paměť národa. Jsem historik, a tak si dám záležet, aby se k veřejnosti dostaly informace o tom, co skutečně znamenala komunistická ochrana hranic,“ vysvětlil Jiří Řehák, náměstek hejtmana pro kulturu a cestovní ruch.

„Umístění sochy je zneuctěním památky těch nejméně 282 zabitých civilistů, kteří se pokoušeli uprchnout z totality za svobodou. Stejně tak neuctivé je vztyčení sochy k pohraničníkům, kteří na hranicích umírali povětšinou kvůli komunistickému šlendriánu a drilu na následky nehod a sebevražd. A socha je vlastně urážkou všech obyvatel našeho kraje, jehož část komunisti kvůli uhlí doslova srovnali se zemí. Na jednání krajské rady navrhnu usnesení, abychom se od této iniciativy oficiálně distancovali,“ uvedl radní Michal Kučera a dodal, že zkoumá právní možnosti, jak lze docílit odstranění sochy odkazující ke zločinnému režimu.

sdílejte tento článek