Spojenci pro kraj vyzvali hejtmana k podpoře Bělorusů

Admin Příběhy z kraje

TZ: Spojenci pro kraj vyzvali ústeckého hejtmana k podpoře Bělorusů z partnerského regionu Ústeckého kraje

(31. srpna 2020, Tisá) Lídr Spojenců pro kraj (JsmePRO!, SNK-ED, TOP 09, Zelení, LES) zaslal ústeckému hejtmanovi, radním a zastupitelům e-mail s výzvou k vyslovení veřejné podpory lidem v Bělorusku usilujícím o svobodné a férové volby.

Ústecký kraj navázal partnerství s běloruskou Mogilevskou oblastí. „Žádných slov, která by podpořila obyvatele spřáteleného regionu v aktuální nelehké situaci, jsme se od hejtmana Bubeníčka zatím nedočkali. Tak snad jej k tomu přiměje spojenecká výzva,“ řekl k textu dnes odeslané zprávy lídr Spojenců Jiří Řehák.

Protesty v Bělorusku. Foto: Canva.com

Příloha: text zprávy

Vážený pane hejtmane, vážená Rado Ústeckého kraje,
vážení zastupitelé Ústeckého kraje,

vzhledem k aktuální situaci v Bělorusku a vzhledem k několikaletému partnerství Ústeckého kraje s běloruskou Mogilevskou oblastí (od června 2015) se na vás obracím s výzvou k vyjádření podpory demokratizačním procesům v Bělorusku.
Podpora by měla směřovat zejména k uskutečnění spravedlivých voleb. Spravedlivé volby jsou nutnou podmínkou existence demokratické společnosti.

O regulérnosti posledních prezidentských voleb v Bělorusku pochybuje celý demokratický svět. V boji proti totalitě jsou neozbrojení demonstranti ve velké nevýhodě a mezinárodní podpora může významně přispět ke změnám, které by Bělorusku pomohly stát se součástí demokratické Evropy.

Jiří Řehák, učitel, Teplice

Sdílejte tento článek