TZ: Historicky nejvíc peněz na běžecké trasy, podpora venkova a filmařů

AdminPříběhy z kraje

TZ: Historicky nejvíc peněz na živou kulturu i běžecké trasy, podpora venkova a filmařů 

(16. prosince 2021, Ústí nad Labem) Výsledkem pondělního jednání krajského zastupitelstva je schválený rozpočet Ústeckého kraje na příští rok. Kromě toho ale byly například rozděleny dotace pro filmaře, schváleny dotační programy na rozvoj venkova a byla vyhlášena vesnice roku. Zastupitelstvo také schválilo 100procentní navýšení příspěvku na údržbu zimních běžeckých tratí.

Běžkařské tratě

"Na údržbu běžeckých tratí jsme dali nejvíc peněz v historii, 1, 5 milionu je dvojnásobek obvyklých částek," uvedl náměstek hejtmana pro kulturu a cestovní ruch Jiří Řehák a dodal, že změny se dočkal taky systém rozdělování příspěvků na údržbu běžeckých tratí.

"Propojujeme celé Krušné hory a část Lužických hor, a proto krajský příspěvek mezi jednotlivé provozovatele areálů spravedlivě rozděluje krajská destinační agentura, ne jeden z provozovatelů, jak do bylo do předloňska. Počítáme s tím, že pokud bude dobrá zima a dost sněhu, najdeme v rozpočtu další peníze," vysvětlil Řehák.

Na provoz lyžařských tratí přispívají také jednotlivé obce a nově své oblíbené areály bude moci podpořit veřejnost, a to prostřednictvím QR kódů umístěných podél tratí.

Zastupitelstvo schválilo rozdělení 2 milionů korun na podporu vzniku filmů natáčených v Ústeckém kraji. "Přihlásilo se devět produkcí a odborná komise vybrala 4 filmy českých režisérů. Filmový průmysl je pro náš kraj ekonomickým přínosem a samozřejmě taky dobrou reklamou. Zvlášť proto, že mnohé štáby se začínají zaměřovat nejen na typickou průmyslovou krajinu, ale objevují také krásy zdejší přírody. Mezi podpořenými filmy je třeba road movie, jejíž autoři si pro natáčení vytipovali České středohoří," vysvětlil náměstek hejtmana Jiří Řehák. Kromě dotací Ústecký kraj filmařům poskytuje organizační servis prostřednictvím krajské Filmové kanceláře.

Kraj také zareagoval na to, že v důsledku kovidové situace byla zrušena celostátní soutěž Vesnice roku. "Považuji za důležité dávat vědět, že náš kraj není jen uhlí a těžký průmysl. Proto jsme se rozhodli vyhlásit vlastní soutěž Moje obec - můj domov," uvedl krajský radní pro regionální rozvoj a venkov Michal Kučera.

Zámek Lukavec

Cílem soutěže je ocenit a zviditelnit činnost malých obcí v Ústeckém kraji při řešení vzhledu obce. V konkurenci 19 přihlášených obcí do 2000 obyvatel se nejlépe umístily Lukavec, Srbská Kamenice, Rybniště a Chotiměř, které byly oceněny částkami od 100 do 40 tisíc korun. "Hodnotili jsme nejen samotný vzhled veřejných prostranství, ale také zapojení místních obyvatel, podnikatelů a spolků do proměny obcí. Těší mě, že venkov v našem kraji je plný místních patriotů. Nakonec jsme aspoň 20 tisíci korunami odměnili všechny zúčastněné," dodal Kučera.

Kromě výsledků soutěže zastupitelé schválili vyhlášení Programu obnovy venkova pro rok 2022. Nově se budou moci o investice na rozvoj hlásit obce až do 3000 obyvatel. "Rozdělíme až 35 milionů, což je nejvíc peněz za poslední léta. Venkov byl v našem kraji dlouho přehlížen a jsem proto rád, že kolegové a kolegyně nejen z koalice podporují investice do menších obcí," řekl radní Michal Kučera.

Dotace na kulturu v předchozích letech a v roce 2022.

Navýšení finančních prostředků se dočkaly taky dotační programy na kulturu. "Namísto 3,3 milionu korun na živou kulturu v letošním roce se v tom příštím rozdělí mezi žadatele 6 milionů korun a na obnovu pmátek půjde místo letošních 10 mionů dvojnásobek. Kraj investuje do kultury kolem dvou set milionů korun, ale většina z toho míří do krajem zřizovaných institucí. Naším cílem je, aby se postupně navyšovala podpora i pro další žadatele, obce a nezávislé kulturní organizátory," uvedl k tomu náměstek hejtmana Jiří Řehák.

Ten také inicioval změnu v posuzování žádostí, které nově vyhodnocují nezávislé komise ustavené krajským Výborem pro kulturu.

sdílejte tento článek