PŘÍÍÍBĚHY Z NAŠEHO KRAJE

Ke sto padesátinám dostane Kozí dráha obnovený provoz

Přečtěte si, co nejen spojenečtí krajští radní Jirka Řehák a Michal zatím udělali při správě kraje. Není toho málo.

Spojenci jsou proti vztyčení sochy komunistického pohraničníka

Přečtěte si, co nejen spojenečtí krajští radní Jirka Řehák a Michal zatím udělali při správě kraje. Není toho málo.

TZ: Ústecký kraj podpoří rozvoj venkova, kulturu a nově i turistickou infrastrukturu

Přečtěte si, co nejen spojenečtí krajští radní Jirka Řehák a Michal zatím udělali při správě kraje. Není toho málo.

Co jste Spojenci, co jste (u)dělali?

Přečtěte si, co nejen spojenečtí krajští radní Jirka Řehák a Michal zatím udělali při správě kraje. Není toho málo.

TZ: Příroda si s uhelnou krajinou poradí sama, vítají změny v rekultivacích Spojenci pro kraj

Spojenci pro kraj souhlasí se závěry expertů, že část krajiny po těžbě hnědého uhlí by měla být rekultivována jinak než plošným zatopením.

Lithium ano, ale jen když pomůže kraji

Lithium na Cínovci může znamenat vzpruhu pro celý náš kraj. Přečtěte si, co na případnou těžbu říkají Spojenci a náš radní Michal Kučera.

TZ: V Ústeckém kraji se chystají investovat do lidí, síť tvůrčích center pomůže k přeměně uhelného Severozápadu

Přečtěte si podrobnosti k plánu měnit náš kraj společně s tvůrčími talenty a za pomoci sítě tvůrčích center od Kadaně po Varnsdorf.

TZ: Kraj objednal provoz na Kozí dráze a chce přísné podmínky pro těžbu lithia

Lithium na Cínovci může znamenat vzpruhu pro celý náš kraj. Přečtěte si, co na případnou těžbu říkají Spojenci a náš radní Michal Kučera.

CHKO Krušné hory? Hlasujte v článku.

O zřízení chráněné krajinné oblasti Krušné hory se vedou diskuse už léta. Hlasujte v článku, jak to vidíte vy.

Cyklostezka Ohře, muzeum v Krupce a Paměť národa

Rada Ústeckého kraje ve středu podpořila další kroky k dobudování cyklostezky Ohře nebo posvětila 70milionový projekt rekonstrukce muzea v Krupce. Radní také schválili memorandum o spolupráci při mapování antikomunistických aktivit za minulého režimu.

Na Kozí dráhu se mohou vrátit vlaky

Na Kozí dráhu se mohou vrátit vlaky a podíl na tom mají samozřejmě Spojenci pro kraj a Jirka Řehák. Přečtěte si, co o tom píše zdopravy.cz.

Má to cenu! Report ze zastupitelstva

Hláška z Vorlova filmu Kouř 🏭 platí i pro pondělní celodenní jednání zastupitelstva, které původně svolala opozice hlavně kvůli takzvané spravedlivé transformaci.

Co teď jako budete dělat?

S tímhle dotazem k dění v Krajské zdravotní (KZ) se na nás obrací naši přátelé, voliči i opozice.

Záznam z online prezentace ke kultuře

Ve čtvrtek 11. března Jiří Řehák prezentoval výsledky ankety ke kultuře, umění a tvořivosti. Na záznam prezentace se podívejte níže. „Z výsledků šetření vyplynuly dvě zásadní věci. Zaprvé, že téměř všichni kulturní organizátoři a kreativci považují zapojení veřejnosti do přeměny kraje za nedostatečné. A zadruhé, že 90 % z nich se na transformaci uhelného regionu chce aktivně podílet,“ shrnul při online prezentaci výsledky ankety náměstek ústeckého hejtmana Jiří Řehák.

Novinky ze 7. patra

Začalo to hezky tibetskou vlajkou, ale dění v Krajské zdravotní vše přehlušilo. O vlajce i komplikacích druhého březnovího týdne rok 2021 mluvil na terase své kanceláře v sedmém patře krajského úřadu náměstek hejtmana Jiří Řehák. Odpovídá přitom na nejčastější dotazy, které nám teď posíláte. Podívejte se na video.

Vyjádření k personálním změnám v Krajské zdravotní

Vítáme, že představenstvo Krajské zdravotní (KZ) velmi rychle vyhodnotilo situaci a ihned reagovalo na chybné manažerské kroky ředitele Chodackého jeho odvoláním z funkce. Spojenecký zástupce v představenstvu, pan Šedlbauer, nás informoval, že to bylo jediné správné rozhodnutí.

TZ: Tibetská vlajka poprvé na ústeckém krajském úřadě

Ústecký kraj se poprvé v historii připojil k akci Vlajka pro Tibet vyjadřující podporu Tibeťanům, jejichž práva jsou již přes 60 let porušována pod čínským útlakem.

Za/chraňme lokálky

Čtyři sta tisíc ročně za údržbu každého kilometru Kozí dráhy – čísla Správy železnic podle Jirky Řeháka dost nesedí.💰

TZ: Nebudeme zasahovat do správního řízení k elektrárně Počerady

(16. 2. 2021, Ústí nad Labem) Spojenci pro kraj, kteří jsou součástí koalice v Ústeckém kraji, nebudou zasahovat do správního řízení k výjimce z emisních limitů pro elektrárnu Počerady. Rozumí ale námitkám ekologických organizací, aby o výjimce rozhodli jiní úředníci než ti z Ústeckého kraje.

TZ: Michal Kučera přebírá odpovědnost za regionální rozvoj Ústeckého kraje

Odpovědnost za regionální rozvoj Ústeckého kraje má nově radní Michal Kučera (Spojenci/TOP 09). Gesci přebírá od náměstka hejtmana Jiřího Řeháka (Spojenci/JsmePRO!), který si ponechává kulturu, památkovou péči a turistický ruch.

Po minulé krajské vládě zůstala prázdná pokladna

Podívejte se na video, v kterém Jirka Řehák, náměstek hejtmana, hodnotí první měsíce ve vedení kraje.

PF 2021

Jirka Řehák vám za Spojence posílá pozdrav z Tisé. ✌️

Dejte vědět, jak na umění a kulturu

„Kultura, umění a tvořivost mají sílu měnit náš kraj k lepšímu. Vaše postřehy a podněty budou jedním ze základů pro mou práci,“ píše na úvod krátkého dotazníku určeného všem, kdo působí v kultuře a umění. Tak předem děkujeme za vaše podněty i za sdílení.

2. jednání zastupitelstva, 16. 12., 9:00

Program jednání najdete tady 👉 https://bit.ly/3njN6MK A můžete si nás pustit online 👉 https://bit.ly/2WjMScD

Na konec uhlí není třeba čekat

Uhelná komise odhlasovala doporučení s odchodem od uhlí až v roce 2038. S tím nesouhlasíme a tady je spojenecká reakce.

Příběhy ze sedmého patra

První pracovní týden v úřadu jsme uzavřeli spojeneckým setkáním. Řešili jsme jak aktuální agendu krajské samosprávy, tak důležitá témata, s kterými jsme šli do voleb.

TZ: Spojenci pro kraj budou součástí krajské koalice

TZ: Spojenci pro kraj budou součástí krajské koalice na severu Čech (Ústí nad Labem, 7. října 2020) Spojenci pro kraj (JsmePRO!, TOP 09, Zelení, LES, SNK-ED) dnes podepsali memorandum o spolupráci s hnutím ANO 2011 a ODS. V radě Ústeckého kraje zasednou za Spojence dva zastupitelé. V následujících dnech by měla být uzavřena koaliční smlouva.

Povolební vyjednávání

Vedeme povolební rozhovory se všemi komě extremistů.

Nejtransparentnější kampaň v ČR mají Spojenci

Spojenci mají nejvíce transparentní předvolební kampaň v rámci celé České republiky, uvedla Transparency International.

To, co dělí chudé od těch druhých, je rozdíl pár stovek

Lenka Simerská je socioložka, která na Ministerstvu práce a sociálních věcí řídí projekt www.rovnaodmena.cz zaměřený na snižování rozdílů v odměňování žen a mužů. Litoměřická expertka na trh práce kandiduje za Spojence a v rozhovoru mluví také o tom, jak současná koronavirová situace dopadá na rodiny a co náš kraj čeká po dalším útlumu těžkého průmyslu.

Děčínsku nechybí peníze, ale dobré projekty

Zdeněk Machala je dlouholetý ředitel a nyní poradce ve společnosti Chart Ferox Děčín, což je strojírenská firma, která vyrábí zařízení pro distribuci zkapalněných plynů. S dalšími odborníky vytvořil a vede pracovní skupinu Rozvojová zóna v rámci Hospodářské a sociální rady Děčínska (HSRD), jejímž účelem je mimo jiné vytváření podmínek pro vznik pracovních míst. Zdeněk Machala kandiduje za Spojence.

Co ještě potřebuje vědět, než půjdete volit (Spojence)

Zeptejte se nás na všechno, co ještě potřebuje vědět, než půjdete volit (Spojence).

Malé vesničky potřebují pomoc. „Jinak z nich bude jen chalupářský skanzen,“ varuje Spojenec Petr Medáček

Snaha přemýšlet jinak a ochota uvolnit více peněz. To je základ receptu na znovuoživení venkova v Ústeckém kraji. „Téma je daleko složitější, ale tohle jsou věci, u kterých můžeme začít rychle a jednoduše,“ říká Petr Medáček, starosta Budyně nad Ohří a čtyřka na kandidátce Spojenců pro kraj.

Podpora místních sedláků se vyplatí celému kraji

Rodinné a menší farmy jsou řešením mnoha problémů, popisoval v rozhovoru už na jaře Jaroslav Šebek, Spojenec a šéf Asociace soukromého zemědělství ČR. A během předvolební kampaně věnoval čas tomu, aby další Spojence důkladně zasvětil do toho, jak je venkovská část kraje důležitá. „To se mi povedlo a jsem si jistý, že Spojenci budou jako krajští politici taky hlasem venkova a zemědělství,“ řekl Jaroslav Šebek.

Volební manuál, z karantény už ve středu

Štěstí přeje informovaným, a proto nezaškodí připomenout si základy pravidel platných pro nadcházející krajské a senátní volby. Ty se odehrají ve dnech 2. a 3. října, a to první den od 14 do 22 hodin a druhý den od 8 do 14 hodin.

Lékařka Irena Moudrá Wünschová: Zkušenost s covidem ukazuje, co je třeba zlepšit

Karanténa za první vlny šíření koronaviru se dotkla všech, kterým někdo blízký onemocněl a neměli možnost se vídat. Irena Moudrá Wünschová je ošetřující lékařka na onkologickém oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, také působí v paliativním týmu tamtéž a v hospicu v Litoměřicích.

Jiří Řehák: Jak nevyběhnout s výběžkem

Když mluvíme o tom, že se Ústecký kraj ocitl na okraji zájmu české veřejnosti, tak to ještě víc platí o Šluknovském výběžku. Všude daleko, doma krásně. To by mohlo být motto oblasti, ve které se koncentrují skoro všechny problémy našeho kraje na docela malém prostoru. Jezdím tam pravidelně už tři desítky let, mám zde svá oblíbená místa a trasy. Nádherná, ale náročná nahoru dolů hřebenovka Lužickými horami na hranici dvou krajů. Nebo cesta Kyjovským údolím podél Křinice, pak na Doubici a Tokáň – zvláště tato stará trampská štreka takzvanou Zadní zemí oblaží duši.

Řešit dluhy a exekuce jako nemoc

Ústecký kraj drží smutné prvenství v počtu exekucí, ať už jde o celková čísla nebo procento lidí s obstavenými účty – každý pátý občan v kraji má exekuci. A tisíce z nich jich řeší víc než jednu.

Se Spojenci v pondělí na 7 vrcholů Středohoří

Pondělní Den České státnosti Spojenci oslaví na 7 vrcholech Českého středohoří a zvou k tomu veřejnost. Původně plánovanou nedělní exkurzi k jezeru Milada přesouvají kvůli počasí na termín po volbách – přesně datum ještě upřesní.

Je na čase, aby s ústeckou zoo pomohl kraj?

Ústečtí zastupitelé na svém pondělním jednání v bodě předkládaném Karolínou Žákovské z PRO! Ústí zhodnotili výsledky kontroly v ústecké zoo. Kontrolní zjištění vedla k tomu, že zastupitetslvo schválilo doporučení, aby rada města odvolala ředitele zoo. I když radní zastupitele vyslyší a ředitele odvolají, zlepšení neutěšeného stavu ústecké zoologické zahrady nelze očekávat ihned.

Spojenci k druhé vlně koronaviru: s obezřetností a spoluprací to zvládneme

Většina našeho kraje zatím patří mezi oblasti s nejnižším výskytem onemocnění Covid-19. To se ale může rychle změnit. „Situace je skutečně relativně vážná, poněvadž začátek té druhé vlny nám v podstatě utekl,“ hovoří otevřeně lékař se zaměřením kardiolog Marian Bystroň, který kandiduje za Spojence pro kraj. „Vzhledem k tomu, jak se zvyšuje denně počet nemocných, lze v příštích dvou týdnech předpokládat logicky také nárůst nemocných s těžkým průběhem, kteří budou potřebovat hospitalizaci, a to bez ohledu na to, jaká opatření se přijmou.“

Litoměřicko: Noví krajští zastupitelé rozhodnou i o trase rychlovlaku

Politika kraje může rozhodovat o osudu lidí i v těch nejmenších vesničkách. Příkladem může být plánovaná vysokorychlostní trať Praha – Drážďany, která přes náš kraj v budoucnu povede. Nejnovější návrh ji ovšem vede skrze několik vesnic na Litoměřicku a přes hodnotnou zemědělskou půdu, což zaskočilo místní starosty a zemědělce.

Spojenci pro kraj omezí klasickou kontaktní kampaň, s voliči se budou setkávat jinak

TZ: Koalice Spojenci pro kraj (JsmePRO!, SNK-ED, TOP 09, Zelení, LES) kandidující v Ústeckém kraji omezí klasickou kontaktní předvolební kampaň a namísto toho zařadí do harmonogramu zodpovědnější koncept tzv. zdravotních procházek.

V sobotu se Spojenci na Kozí dráhu, v neděli k prameni Bíliny

Spojenci pro kraj pro vás mají na druhý zářijový víkend přichystána dvě krušnohorská setkání. V sobotu v jednu po poledni skoro železničářský sraz v Krupce u Kozí dráhy a v neděli zve lídr Jiří Řehák, starostka Blatna Iveta Rabasová Houfová a senátor Přemysl Rabas na výlet k prameni Bíliny a piknik u černého rybníka.

Leo Steiner: Rozkradené stamiliony kraj nevymáhal. Potřebujeme moderní a zásadové lídry

Leo Steiner se aktivně podílel na rozkrytí machinací s evropskými dotacemi v ROP Severozápad a odstartoval cestu k nápravě. A u toho neskončil. Nadále se zapojuje do občanských a politických aktivit a dohlíží na, aby české úřady hrály fair play. Na začátku září oficiálně vstoupil do řad Spojenců pro kraj.

Cesta sííídlišti pokračuje v Děčíně

Cesta #siiidlisti pokračuje 8. září v 15.00 v děčínských Boleticích. Připojte se.

Uhelnou krajinu lze uzdravit mnohem levněji a lépe

Vize zaplavení jam po uhelných lomech vodou je stará několik desítek let. Co třeba ušetřit peníze a nechat část lomů napospas přírodě?

Leo Steiner je Spojenec!

Leo Steiner, který pomohl dostat před soud zločineckou skupinu kolem ROPu Severozápad, se přidal ke Spojencům. A hned se přihlásil k důležitému úkolu.

Spojenci pro kraj vyzvali hejtmana k podpoře Bělorusů

Lídr Spojenců pro kraj (JsmePRO!, SNK-ED, TOP 09, Zelení, LES) zaslal ústeckému hejtmanovi, radním a zastupitelům e-mail s výzvou k vyslovení veřejné podpory lidem v Bělorusku usilujícím o svobodné a férové volby. Ústecký kraj navázal partnerství s běloruskou Mogilevskou oblastí.

Spojenci jdou do voleb ještě silnější

Spojenci o prázdninách posílili. Spojeneckou snahu o lepší příběh našeho kraje podpořila silná místní hnutí.

Školství po covidu: obrovská šance, kterou musíme využít

Školy připravené vyučovat na dálku. Učitelé využívající moderní technologie. Ideálně i změna školních osnov nebo rovnou celého systému vzdělávání. Koronavirová krize může změnit české školství k lepšímu. Jsou o tom přesvědčeni pedagogové z kandidátky hnutí Spojenci pro kraj.

Srpen 1968 na severu: první tanky i první oběť v Československu

Tato noc nebyla krátká. Tanky armád Varšavské smlouvy vrazily do Československa a rozdrtily pražské jaro. Náš kraj si může připsat několik tragických prvenství. Vůbec první sovětské tanky, natřené bílým invazním pruhem, prorazily hraniční závory u Vejprt na Chomutovsku, a to 20. srpna okolo tři čtvrtě na deset.

Lidé z tvůrčích odvětví jsou připraveni měnit kraj hned teď a bez zbytečných řečí

Zrušení dotací na kulturu nebo řízení muzea jako politická trafika pro nekompetentního politika. Vedení kraje nevyužívá potenciálu umění a kultury pro přeměnu kraje. Další promarněná příležitost. Přečtěte si, co na to říkají Spojenci.

Spojenci: 27 milionů na reklamu kraje se musí prošetřit

Ústecký kraj utratí letos za propagaci zhruba 27 milionů korun. Oproti předchozímu roku je to nárůst o přibližně 7 milionů korun. Spojenci pro kraj považují takové zvýšení výdajů na reklamu v roce konání krajských voleb za znepokojivé a budou chtít reklamní náklady prošetřit.

TZ: Spojenci vzkazují: stanici lanovky k památkám UNESCO rádi vymalujeme

Koalice Spojenci pro kraj nabízí vedení severočeské obce Krupka, že její členové sami vymalují dolní nástupní stanici nejstarší lanovky v Česku, která z Krupky vozí lidi na Komáří vížku. Na žalostný stav lanovky a celé turistické infrastruktury ve městě, jehož důlní památky jsou od loňska na seznamu UNESCO, upozornila nedávno ve videu (viz zde) Karolína Žákovská. Ta je již dva týdny na cestě Krušnohořííím.

Krušnohořííím na nejvyšší svah kraje

Už dva týdny je Karolína Žákovská, dvojka na kandidátce koalice Spojenci pro kraj, na cestě severní částí Ústeckého kraje. Svou pouť, na kterou vyrazila se čtyřletou dcerou Anikou a psem Dartem, zakončí ve čtvrtek 30. července výstupem na nejvyšší místo kraje. Připojte se..

Škodu mají platit ti, kdo ji způsobili. Spojenci podporují výzvu Lea Steinera

Koalice Spojenci pro kraj se připojila k výzvě Leo Steinera, aby kraje vymáhaly škody způsobené organizovanou zločineckou skupinou v programu ROP Severozápad. V případě Ústeckého kraje jde o stamiliony korun za tzv. plošné korekce a v celém programu se škody vyšplhaly ke 14 miliardám korun.

Lepší sídliště? Náš kraj by mohl jít příkladem

Sídliště jsou jako lesy. Paneláky jako stromy. A stejně jako v přírodě nefungují smrkové monokultury, také bydlení lidí na sídlištích potřebuje pestrost. Jinak přestane fungovat. Sociálně i ekonomicky. Život na sídlištích je pro hnutí Spojenci pro kraj zásadním tématem.

Nejen doktorka Horáková. Rudá justice řádila i v našem kraji

Před sedmdesáti lety byla zavražděna česká politička a právnička Milada Horáková. Vykonstruované politické procesy se rozlévaly z ústředí komunistické moci do krajů. Komunisté chtěli zastrašit lidi, kteří se nesmířili s novou totalitou a umlčet odpor, který by se proti jejich vládě mohl vzedmout.

Řešení pro kraj: Duální vzdělávání je výhra pro všechny

Ústecký kraj se vrhl na podporu učňovského školství, ale vydal se špatným směrem. Školy nemají kvalitní mistry, žákům chybí praxe v reálném prostředí a firmy marně shánějí absolventy s potřebnou kvalifikací. Tohle vše přitom dokáže vyřešit systém, který nemá zrovna sexy název, ale zato skvělé výsledky – duální vzdělávání.

TZ: Spojenci přicházejí s lepším příběhem pro Ústecký kraj

Spojenci pro kraj přicházejí s lepším příběhem pro náš kraj, který je znám nejvíce jako lokace temných detektivek. Své kandidáty a kanditáky představili 18. června u břehu Labe.

Krušné hory jako chráněná krajinná oblast. Je to dobrý nápad?

O krásách Krušných hor nám často píšete v anketě Váš příběh. Stále více lidí je objevuje a navštěvuje. Mělo by se Krušnohoří stát chráněnou krajinnou oblastí?

Jirka Řehák: Kochání

Asi to znáte, jakmile řeknete někomu ze zbytku republiky, že žijete v Ústeckém kraji, začne vás litovat. A to ještě neví, že nejvyšší bod našeho kraje není na vrcholu kopce, ale ve svahu, a že nejnižší bod máme na dně šachty.

Hospodařme jako před kolektivizací, říká k suchu kyškovický sedlák

Sedlák Jaroslav Šebek hospodaří na rodinném statku v Kyškovicích na Roudnicku. Vedle toho je předsedou Asociace soukromého zemědělství ČR, jejíž byl předtím dlouholetým tajemníkem. Rád by na českém venkově viděl co nejvíce rodinných farem, které umí hospodařit efektivněji a šetrněji než velké průmyslové agrokombináty, navíc jsou farmáři schopni se postarat o krajinu, která čelí rekordnímu suchu.

Z Janova do celého kraje: Petr Globočník se Spojenci chce poznat příběhy sídlišť

Ťukali si na čelo. Blázen! Litvínovský zastupitel Petr Globočník koupil před rokem na hypotéku vyrabovanou vilu uprostřed jednoho z nejhorších sídlišť v kraji. Splnil tak svůj předvolební slib a zároveň se vrátil do míst, kde vyrůstal. Teď chce také dokázat, že život na sídlištích je možné zlepšit, když se od slov přejde k činům.

Úkol zní jasně: Zachránit Kozí dráhu. Pro vlaky nebo cyklisty?

Téměř před deseti lety přestaly na Kozí dráze jezdit vlaky. Od té doby trať z Děčína do Oldřichova u Duchcova chátrá. Správa železnic (dříve SŽDC), která by trať měla držet v provozuschopném stavu, se do zprovoznění nehrne. Argumentuje údajně příliš vysokými náklady a neživotaschopností trasy.

TZ: Těžba lithia v Krušných horách nesmí ohrozit životní prostředí

Jako Spojenci pro kraj nejsme proti těžbě lithia v Krušných horách. Podpoříme řešení šetrné k životnímu prostředí a usilujeme o zvýšení poplatku za vydobytý nerost.

Petra Mazancová: Neučme děti jen řemeslu, potřebují i další dovednosti

Školství v kraji je pro nás Spojence klíčové téma. Proto jsme do týmu přizvali Petru Mazancovou, šéfku Učitelské platformy. Přečtěte si tenhle moc zajímavý rozhovor.

Křída nebo ovladač? Školství je třeba změnit výrazněji

V Ústeckém kraji je hodně co zlepšovat. Když si ale sestavíte žebříček priorit, mezi prvními bude určitě školství. Pro koalici Spojenců pro kraj je to téma takřka osobní.

TZ: Pokuta za autobusy je problém náměstka Komínka

Spojenci pro kraj kritizují přístup vedení kraje k zajištění dopravní obslužnosti. Úřad na ochranu hospodářské soutěže totiž uložil krajem založenému Dopravnímu podniku Ústeckého kraje osmnáctimilionovou pokutu za nezákonné a diskriminační nastavení podmínek při tendrech na nákup autobusů.