Co jste Spojenci, co jste (u)dělali?

Admin Příběhy z kraje

Co jste Spojenci, co jste (u)dělali

Na každodenní správě našeho kraje se Spojenci podílejí od loňského 16. listopadu, kdy na ustavujícím zastupitelstvu byli Jirka Řehák a Michal Kučera zvoleni do rady kraje.

Přečtěte si, co za tu dobu všechno zvládli s ostatními Spojenci a koaličními partnery změnit a zařídit Jirka jako náměstek hejtmana s gescí kultura, památky a cestovní ruch a Michal, radní pro regionální rozvoj a venkov.

Jirka Řehák a Michal Kučera, spojenečtí radní Ústeckého kraje, udávají směr v rozvoji kraje, cestovním ruchu a kultuře.

"Když jsme v předvolební kampani kritizovali tehdejší správce, že kraj nikam neposouvají, nebyla to prázdná proklamace. Myslím ale, že mě i Michala nakonec ta míra stagnace přeci jen trochu zaskočila," vysvětluje prvotní rozčarování Jiří Řehák, který na pozici hejtmanova náměstka zamířil ze sborovny teplického gymnázia.

"V šuplících na krajském úřadě jsme sice našli nespočet strategií, za které se utratilo dost peněz, ale vize rozvoje kraje byla nejasná a cíle skoro žádné. Takže prvotní úkol zněl nastavit si jasné priority a účinný systém řízení," přibližuje první kroky zkušený byznysový manažer, lounský radní a bývalý poslanec Michal Kučera. Do jeho gesce spadá regionální rozvoj a podpora venkova. "S Jirkou se naše oblasti dost prolínají, a tak dost věcí řešíme společně," vysvětluje Michal.

Kancelář náměstka hejtmana v sedmém patře krajského úřadu. Leo Steiner, Jirka Řehák a Michal Kučera zrovna tvoří plán práce na prioritách.

Má přitom na mysli hlavně záležitosti týkající se cestovního ruchu, za který je sice odpovědný Jirka Řehák, ale souvisí i s regionálním rozvojem. "Docela se hodí, že Michal i já máme celý kraj prošlapaný i projetý na kole. Díky lásce k přírodě tu známe každý kout, což je pro naši práci užitečné," říká Jirka a rozpovídává se o cyklostezkách, které jsou součást jeho agendy. "Třeba v cyklostezce Ohře se dost angažuje Michal, který tuhle část kraje zná velmi dobře. Oživil plány, na které se tady léta prášilo a s místními radnicemi a obecními úřady rychle rozjel společné přípravy," popisuje Jirka spojenectví v praxi.

Jirka a Michal na práci rozhodně nejsou sami. Zastupitelé Karolína Žákovská, Petr Medáček, poradce Leo Steiner a Spojenkyně a Spojenci působící v krajských komisích a výborech jsou pevnou součástí spojeneckých aktivit.

Nebudeme ale už zdržovat historkami ze spojenecké kuchyně. Abecedně seřazené předkládáme, co už spojenectví kraji přineslo.

Už nejen Krušnohorská bílá stopa

BÍLÁ STOPA

Říká se tomu sice Krušnohorská bílá stopa, ale magistrála pro běžkaře nově díky Jirkovi Řehákovi zahrnuje i část Lužických hor v našem kraji. "Oslovil jsem i další lyžařské areály v kraji, aby se do bílé stopy zapojily. Nastavili jsme jiný způsob financování, a tak krajský příspěvek na běžecké tratě už nedostává jen jeden subjekt, který je rozděluje dál. Nyní přispíváme transparentně rovnou tam, kde je třeba," vysvětlil Jirka Řehák.

CYKLOSTEZKY

Už před krajskými volbami jsme měli četné zprávy, že kraj kašle na údržbu svých cyklostezek. Úklid nebo prosekávání náletových dřevin bylo leckde na obcích. Je to mnohem lepší, hlásí Jirkovi Řehákovi v posledních měsících starostky a starostové z obcí nejen u Labské stezky. Ten uspíšil taky dokončení některých nedodělaných úseků, aby cyklistická tepna u Labe sloužila svému účelu.
Čile se už plánují další cyklistické propojky napříč krajem. Michal Kučera rozjel práce na cyklostezce Ohře od Litoměřic až po Černýš. A k tomu si v poslední době přidal ještě úsek u řeky Blšanky, aby cyklostezku podél Ohře propojil taky s Podbořanskem.

V plánu je dobudování tzv. pánevní trasy, která už částečně vede středem našeho kraje i přes oblast stávajících uhelných lomů.

"Nejde jen o turismus a volnočasové aktivity. Chceme, aby ti, kdo kolo považují za svůj dopravní prostředek, mohli bezpečně a rychle dojet třeba do zaměstnání," vysvětluje Jiří Řehák a ví, o čem mluví. Trasu Tisá - Teplice, z chalupy na gymnázium a zpět, má projetou nesčetněkrát.

Klášterec nad Ohří - k zámku se dostanete na kole i na lodi. Foto: Miloš Štáfek

DOTACE NA ROZVOJ VENKOVA

Covid a daňová vládní politika udělaly do krajského rozpočtu nepěkný zásek, ale Michalu Kučerovi se i za pomoci našeho zastupitele Petra Medáčka podařilo zajistit 26, 5 milionu korun na podporu venkova. Ty jsou určeny na

  • obnovu a rozvoj venkovské zástavby,
  • na chodníky a místní komunikace,
  • zlepšení životního prostředí, revitalizace a ochrana krajiny, nakládání s odpady,
  • administraci projektových žádostí a dokumentací pro získání dotace například z fondů EU,
  • a taky na Soutěž „Moje obec – můj domov“

Víc si k tomu můžete přečíst tady.

FILMAŘI VÍTÁNI

Filmaři si náš kraj hodně oblíbili, a to nejen díky unikátní kombinaci divoké přírody a industriálních zákoutí. Skvělou práci totiž odvádí taky Krajská filmová kancelář poskytující filmovým štábům kvalitní servis. Kraj nově ovšem vyčlenil i finance na podporu českých filmových projektů vznikajících v našem kraji.

"Zatím jsou to dva miliony a pokud se program osvědčí, v příštích letech rozpočet navštívíme. Tento druh podpory se našemu kraji bohatě vrátí, a to i finančně, neboť filmaři tu samozřejmě utrácejí peníze," představil program náměstek hejtmana pro kulturu Jiří Řehák. Už teď je do dotačního titulu přihlášeno 9 společností, které produkují české filmy.

Černý rybník na krušnohorským Blatnem Foto: Veronika Roubínková

CHKO KRUŠNÉ HORY

Už jste podepsali petici na https://chkokrusnehory.cz/? Ochrana Krušných hor je další předvolební slib, na jehož splnění intenzivně pracujeme. Vyhlášení chráněné krajinné oblasti Krušné hory je velkou příležitostí pro zdravý a udržitelný rozvoj našich hor. Je to téma všech Spojenců. Komunikaci s Agenturou ochrany přírody a krajiny, s redaktorkami a redaktory nebo s politiky z Karlovarského kraje vedou hlavně radní pro rozvoj Michal Kučera a naše expertka na právo životního prostředí a zastupitelka Karolína Žákovská.

A v poslední době si tohle téma začínají brát za své i politici z dalších stran od radnic až po ministerstvo životního prostředí.

KOZÍ DRÁHA

Předvolební sliby se mají plnit, a tak s největší pravděpodobností už na podzim bude pro vlakovou dopravu zprovozněn první úsek tzv. Kozí dráhy. Zatím bude možné projet se z Děčína do Telnice, ale Jirka Řehák intenzivně pracuje na tom, aby byla postupně zprovozněna celá trať až do Oldřichova u Duchcova.

Kozina, jak se tomuhle podkrušnohorskému pokladu říká, pak nakonec nabídne atraktivní spoj i do hornické krajiny chráněné UNESCO. "V sousedním Sasku sílu lokálek pro rozvoj turistického ruchu i běžné dopravy z menších obcí už dávno pochopili. Těší mě, že i u nás se o tom daří přesvědčovat čím dál více lidí a to včetně managementu Správy železnic, který obnově zprvu příliš nefandil," vysvětluje Jiří Řehák.

Jiří Řehák na setkání členů sítě Kreativni.uk Foto: Tomáš Lumpe

KULTURNÍ A KREATIVNÍ ODVĚTVÍ

Kultura není jen volnočasová aktivita, jde o regulérní ekonomický obor s vysokou přidanou hodnotou. Třeba v sousedním Sasku vygenerují tzv. kulturní a kreativní odvětví stejné HDP jako automobilový průmysl. Jirka Řehák je asi prvním krajským politikem, který se potenciálem kreativity pro rozvoj našeho kraje vážně zabývá. Už na jaře představil výsledky dotazníkového šetření, které provedl mezi místními kulturními organizárory a tvůrci.

A tak ve spolupráci s Inovačním centrem Ústeckého kraje, ústeckou pobočkou CzechInvestu, místní univerzitou, spolkem Hraničář a s mnoha partnery napříč krajem vzniká tvůrčí síť Kreativni.uk. Ve všech evropských průmyslových regionech byly kreativita a zapojení tvůrčích talentů klíčem úspěšné přeměny, takže není důvod zůstávat pozadu. Kulturní a kreativní odvětví se stala součástí transformačních plánů na přeměnu našeho kraje.

PŘIPOMÍNÁNÍ HISTORIE

Dost dlouho našemu kraji vládla strana známá překrucováním historie. Je proto skvělé, že Jirka Řehák písemnou deklarací spojil kraj s organizací Post Bellum, aby projekt Paměť národa mapující i svědectví místních pamětníků totality měl v našem kraji adekvátní podporu.

SPRAVEDLIVÁ TRANSFORMACE

"Kraj transformaci kraje vůbec neovládá, pustil to externím organizacím a lobbistům," hodnotil zpočátku způsob příprav tzv. spravedlivé transformace Michal Kučera. A nejen on se dal do práce, aby to byl právě kraj, kdo bude přeměnu severozápadu s využitím evroských fondů řídit. Byli u toho i další Spojenci, například dotační expert a poradce Jirky Řeháka Leo Steiner, Karolína Žákovská a výrazně pomohl i Marek Hartych z Místní akční skupiny Český sever. Během hodně intenzivních pěti týdnů se i díky aktivitě Inovačního centra Ústeckého kraje, radní Ivě Dvořákové a dalším opravdovým patriotům podařilo z velké části dohnat nečinnost předchozí krajské vlády. Krajský projekt transformačního centra byl zařazen mezi tzv. strategické projekty spravedlivé transformace. Brzy vám jej tu představíme.

Celý proces spravedlivé transformace potřebuje i kvůli nejasným ministerským pravidlům mnohem lépe nastavit. Na straně kraje k tomu může pomoci taky Komise pro transformaci a obnovu krajiny, jejíž vznik Spojenci prosadili hned na začátku svého krajského působení a které předsedá Leo Steiner.

Všechno je jednou poprvé. Tahle premiéra budově krajského úřadu, dříve ústředí KSČ, slušela. Foto: Tomáš Lumpe

VLAJKY TIBETU A IZRAELE A JINÉ SYMBOLY

Může to vypadat jako malichernost, ale není. Náš kraj drsným a nevybíravým způsobem devastovali po čtyřicet let komunisté. A jejich přímí následovníci tu vládli posledních osm let. Když letos 10. března zavlála na krajském úřadě tibetská vlajka, nebyla to jen deklarace podpory autonomie Tibetu.

Byl to jasný vzkaz, že demokracie má i na drsném severozápadě své místo. Ostatně z Budovy krajského úřadu taky konečně zmizel komunistický znak se srpem a kladivem. A svůj jasný postoj vedení kraje deklarovalo i v případě jarních nepokojů v Izraeli a pásmu Gaza. Na úřadě vlála izraelská vlajka.

VRTKY

Doprava sice nespadá do spojeneckých gescí, ale vysokorychlostní trať z Prahy do Německa řeší všichni. Michal Kučera od počátku říkal, že není úkolem kraje kreslit jednotlivé varianty, kudy železnice povede. Chceme být z Ústí v Praze za půl hodiny, ale nechť je to Správa železnic a ministerstvo, kdo zajistí, že vedení VRT bude vyhovovat všem. I proto vznikla pracovní skupina, která za kraj předložila státu hlavní argumenty pro různé varianty vedení trasy vysokorychlostní železnice.

Zatímco vrtka do Ústí naráží na odpor z mnoha stran, trasa z Prahy do Loun a Mostu by mohla být méně konfliktní. O tomhle propojení náš radní pro regionální rozvoj vedl už několik jednání.
Tak uvidíme, jak dlouho potrvá, než začneme do Prahy a Německa jezdit rychlostí 300 km/h. Spojenci se snaží, aby to bylo co nejdříve.

ZEMĚDĚLCI A FARMÁŘI

Náš kraj není jen uhlí. Celý jih kraje je zemědělskou oblastí, kde kromě agrárních velkopodnikatelů působí taky místní farmáři, sedláci, vinaři a drobní producenti zemědělských produktů a lokálních potravin.

O tom, co všechno Michal Kučera dělá pro podporu lokálního zemědělství se rozepíšeme ještě v samostatném článku. Je jisté, že se dočtete taky o Jaroslavu Šebkovi a Martinu Lněníčkovi. Oba jsou to Spojenci a hlavně sedláci z našeho kraje, kteří pracují v krajském výboru pro zemědělství a venkov. Jaroslav Šebek ještě k tomu předsedá Asociaci soukromého zemědělství ČR, takže Michal má v tomhle tématu opravdu skvělé rádce.

Jaroslav Šebek na své farmě v Kyškovicích Foto: Miloš Štáfek

ŽIVÁ KULTURA

Že kraj dává málo peněz na kulturu? Ale kdepak. Čtvrt miliardy spolknou na svou činnost klasické kamenné instituce, krajem zřizované organizace.

"Nechci snižovat rozpočet muzeí a galerií, ale nastavil jsem systém tak, aby se rok po roku zvyšovala částka na dotace pro živou kulturu," vysvětluje Jiří Řehák a dodává, že už v tomto roce se částka zvýšila o více než 10 milionů korun. Kraj taky omezil počet akcí zařazených do tzv. rodinného stříbra, a uvolnil tak další statisíce korun na podporu dobrých kulturních projektů. Jirkův poradce Leo Steiner pomohl nastavit dotační pravidla, aby byla pro žadatele i veřejnost více transparentní.

A na základě ohlasů od žadatelů dojde pro příští rok nejspíš k drobným úpravám. "Uvažujeme, že bychom o něco více podpořili projekty z menších obcí. Venkovský kulturní a komunitní život je pro zdravý rozvoj kraje hodně důležitý," přiblížuje plány Jirka Řehák.

sdílejte tento článek