Na konec uhlí není třeba čekat

Admin Příběhy z kraje

TZ: Pomalý odchod od uhlí zbrzdí rozvoj kraje, říkají ústečtí Spojenci

Důl ČSA, foto Miloš Štáfek

(4. prosince 2020, Ústí nad Labem) Pokud vláda dá na doporučení Uhelné komise skončit s uhlím až v roce 2038, zbrzdí tak přeměnu uhelných krajů, říkají zástupci Spojenců pro kraj z koaliční vlády v Ústeckém kraji.

"Že uhlí v našem kraji skončí, bylo jasné hned po Sametové revoluci. Byl čas se na to dobře připravit. Uhelný průmysl je brzdou rozvoje našeho kraje. Je třeba šlápnout na plyn a vydat se úplně jiným směrem k ekologicky čistým odvětvím, k inovačním a tvůrčím průmyslům. To ale nepůjde, pokud se budeme ještě 18 let přehrabovat v uhelném prachu," řekl k tomu Jiří Řehák (JsmePRO!), náměstek hejtmana.

"Tohle téma je pro nás klíčové a jako Spojenci pro kraj budeme jak v rámci krajské koalice, tak při jednáních se zákonodárci nebo členy vlády prosazovat, abychom se od uhlí a špinavých průmyslů odstřihli co nejdříve. Těžko můžeme budovat atraktivní image kraje, když ještě po další generaci bude stále základnou pro těžbu a spalování uhlí," doplnil Michal Kučera (TOP 09), krajský radní pro venkov a zemědělství.

"Pan ministr Brabec na jednání Uhelné komise přednesl řadu argumentů pro časnější odchod od uhlí, ale nakonec nehlasoval proti návrhu s rokem 2038. Rád bych věřil, že to pan ministr s ochranou životního prostředí skutečně myslí vážně a své vládní kolegy přesvědčí k zodpovědnějšímu rozhodnutí," zakončil Petr Globočník (Zelení), Spojenec a nedávno jmenovaný člen pracovní skupiny Uhelné komise (bez práva hlasování o termínu konce uhlí).

Sdílejte tento článek