Ke sto padesátinám dostane Kozí dráha obnovený provoz

Admin Příběhy z kraje

Ke sto padesátinám dostane Kozí dráha obnovený provoz

(17. října 2021) V sobotu 9. října se na nádraží v Telnici slavilo. Hostiteli byli náměstek hejtmana Jiří Řehák, místní starosta Jan Doubrava, krajský ředitel Správy železnic Ladislav Kašpar, Bohumil Augusta ze společnosti KPT Rail nebo Adam Souček, teplický zastupitel a člen Spolku lokálních drah.

Oslavenkyní byla Kozí dráha, čerstvě stopadesátiletá železniční trať spojující Děčín s Oldřichovem u Duchova. Podkrušnohorská lokálka, která kdysi vedla až do Chomutova, je od roku 2015 mimo provoz.

Jiří Řehák při oslavách výročí Kozí dráhy.

Téměř odepsanou trať se ale podařilo zachránit, a tak Jiří Řehák mohl v Telnici slavnostně oznámit znovuobnovení provozu na Kozí dráze.

"Byla to mnohaměsíční vyjednávání nejen s koaličními partnery, kterým děkuji za to, že souhlasili, aby Ústecký kraj objednal turistický provoz na Kozí dráze. To přimělo Správu železnic ke spuštění oprav, které už v úseku Děčín - Telnice probíhají. První dubnovou sobotu tak na Kozí dráhu vyjedou vlaky pro víkendové cestující," vysvětlil Jiří Řehák, který obnovení Kozí dráhy sliboval už v předvolební kampani.

Podívejte se na video, ve kterém Jirka Řehák a taky Spojenec Adam Souček vysvětlují, proč je Kozí dráha pro náš kraj tak důležitá.

"Bude to velká sláva, na kterou nasadíme historický jídelní a barový vůz," přiblížil plán dubnového otevření části trati Bohumil Augusta z firmy KPT Rail, která provoz o víkendech a svátcích zajistí.

Vlaky budou zpočátku jezdit mezi Děčínem a Telnicí. Postupně se budou opravovat i další části unikátní dráhy na úpatí Krušných hor.

"Do dvou tří let by měla být opraven úsek do Krupky, kde je přímé propojení na lanovku a památky UNESCO. Do deseti let by mohla být v provozu celá Kozí dráha," upřesnil námětek hejtmana.

Dodal, že pokud bude o cestování lokálkou zájem, nezůstane jen u turistického provozu. „Naším společným cílem a snem je postupná obnova krušnohorských tratí, které by jednak zvýšily dostupnost a turistickou atraktivitu celé oblasti a současně nabídly možnosti i přeshraničního cestování na obou stranách Krušnohoří.“

sdílejte tento článek