TZ: Těžba lithia v Krušných horách nesmí ohrozit životní prostředí

Admin Příběhy z kraje

Zpráva pro média: těžba lithia v Krušných horách nesmí ohrozit životní prostředí

(25. května 2020) Ministerstvo životního prostředí udělilo souhlas se stanovením dobývacího prostoru pro těžbu lithia u Cínovce v Krušných horách. Koalice Spojenci pro kraj to považuje za dobrou příležitost ke znovuotevření diskuse o zvýšení poplatku za vydobytý nerost. Zároveň Spojenci věnují pozornost tomu, aby polostátní podnik Geomet začal s těžbou až ve chvíli, kdy bude dobře otestovaná těžební metoda s minimálním vlivem na životní prostředí.

Lithium

"Z projednávaných variant se nám zatím jako nejschůdnější jeví hlubinná těžba s dopravou po železnici do blízkého zpracovatelského závodu, například  litvínovské chemičky.  Dá se věřit tomu, že  evropské standardy těžby zajistí, že škody na prostředí budou minimální, obzvlášť ve srovnání s chemickými postupy, které jsou při těžbě lithia a jiných kovů užívány v Africe nebo Latinské Americe," řekl k tomu Spojenec Petr Globočník, krajský předseda Strany zelených.

Michal Kučera z TOP 09 už jako poslanec předkládal sněmovně návrh na zvýšení poplatků za vydobytý nerost a jejich rozdělení tak, aby větší část výnosů připadla těžbou dotčeným územím, obcím a krajům. "Ve spolupráci se stávajícími poslanci z TOPky se mi opět  podařilo dostat návrh na zvýšení poplatku do sněmovny. Vláda se k návrhu ovšem staví negativně a i kdyby poplatek za vytěženou přírodní surovinu zvýšila, je jasné, že získané prostředky namísto do postižených regionů investuje do populistických opatření jako třeba jízdné zdarma," uvedl Spojenec Kučera a dodal, že k požadavku na zvýšení poplatku za nerost by se jednoznačně měl připojit i kraj, který má možnost iniciovat vznik zákonů.

Spojenci pro kraj je koalice sdružující JsmePRO!, TOP 09, SNK-ED, Stranu zelených a další místní hnutí. Do krajských voleb Spojence vede teplický Jiří Řehák (JsmePRO!).