TZ: Ústecký kraj dobuduje Modrou hřebenovku

Admin Příběhy z kraje

TZ: Ústecký kraj dobuduje Hřebenovku, která vede od Pradědu do Aše

(14. února 2022, Chomutov) Ústeckým krajem povede hřebenová turistická trasa spojující Praděd s Aší. Vedení kraje s Klubem českých turistů a destinačními agenturami v Krušných horách a Českosaském Švýcarsku plánují značení tras a vybudování vkusné turistické infrastruktury podél cesty.

"Propojit severní pás českých hor jednou trasou je nápad starý 120 let, přišli s ním tehdy turistické spolky z našeho kraje. A nápad to byl prozíravý, protože v poslední době řešíme, jak skloubit zvyšující se zájem turistů, zdravý rozvoj hor a ochranu zdejší krajiny," uvedl náměstek hejtmana Jiří Řehák a dodal, že řešením je právě rozprostření turistických cílů po celém kraji. "K tomu pomůže právě Hřebenová stezka doplněná vkusnou infrastrukturou. Namísto divokého rozvoje horských středisek připomínajících lunapark podporujeme udržitelný turismus," dodal Řehák.

Za ideou stezky stojí turistické spolky z našeho kraje.

Jeho slova dokládá i fakt, že Ústecký kraj vyhlásil 8milinový dotační program na budování útulen a nocležen nebo stání pro karavany. Turistické značení vyjde na přibližně 800 tisíc korun a turisté budou moci později využít také speciální mobilní aplikaci. Správu stezky zajistí dvě krajské destinační agentury.

Napojení Ústeckého kraje na Hřebenovou stezku velmi pomohlo loňské otevření turistického mostu na Šébru, který přes frekventovanou silnici propojil Ústecký a Liberecký kraj.

Hřebenová stezka, Kammweg, někdy označovaná jako Modrá hřebenovka je ideou Horského spolku pro nejsevernější Čechy. Ten sdružoval čtyři turistické organizace, jejichž členové se v dubnu roku 1902 na jednání ve Varsndorfu dohodli na zřízení trasy, která se později se svými 1200 kilometry stala nejdelší značenou turistickou stezkou v Evropě.

Sdílejte tento článek